Dlaczego jurata królowa bałtyku jest legendą

Pobierz

Przemienieni w buki.. Określ, miejsce, czas wydarzeń, bohaterów.. Odpowiedz pełnymi zdaniami w zeszycie.. - LEGENDA O TYM JAK ŚLEDŹ ZOSTAŁ KRÓLEM, A FLĄDRA ZBRZYDŁA - OGIEŃ NA ROZEWIU.. Sprawdzenie znajomości wydarzeń wwysłuchanej legendzie- Karty pracy- test - Załącznik nr 2 (do pracy w parach) lub indywidualnie-Test- legenda "Jurata, królowa Bałtyku" dostępny pomocach dydaktycznych Programu kształcenia "Myślę- działam- idę w świat"-Przedstawiamy Wam legendę o Juracie, Królowej Bałtyku.. Gmina ta nazywana jest Małym Trójmiastem, bo w jej skład wchodzą: kąpielisko morskie Jurata, dawna wieś .Legenda- Jurata- królowa Bałtyku, autor: Magdalena Kubacka.. O tym, jak chleb w kamień się zamienił.. czas :45 minut Cele lekcji: a) wiadomości ucznia: • poznanie treści legendy o Juracie • utrwalenie znajomości pojęć: legenda, świat przedstawiony w utworze literackim, bohater literacki .odpowiedział (a) 07.01.2009 o 19:37.. O mądrym rybaku i głupim diable.. Otaczała opieką nawet najmniejsze stworzonka, żadnemu nie pozwalając .Ustal ktore cechy utworu Jurata, krolowa Baltyku dowodza, ze jest on legenda.. Rządziła morzem i życiem w nim.. Zamieszkiwała dno Bałtyku w bursztynowym zamku.. Gniew Juraty wywołała informacja, że rybak zarzucił sieć w Bałtyku i łowi ryby.. W niektórych wersjach legendy występuje jako syrena.. **4.Ustal,które cechy utworu Jurata królowa Bałtyku dowodzą, że jest on legendą..

... Jurata, królowa Bałtyku.

.Temat: Legenda o Juracie, bursztynie i sztormie.. jest jednym z zadań innowacji pedagogicznej Spotkania ze sztuką inspiracją dla Małych Artystów .Jurata - królowa Bałtyku W głębinach Bałtyku znajdował się kiedyś wspaniały pałac, zbudowany z bursztynu, w którym zamieszkiwała królowa morza - piękna Jurata.. A ponieważ serce miała dobre, krzywdy najmniejszej zrobić im nie pozwoliła.Znajdziesz tu następujące historie: Dlaczego woda morska jest słona?, Jurata, królowa Bałtyku, Morze się pali, Panny wodne, Kto pierwszy rozpalił ogień na Rozewiu?, O mądrym rybaku i głupim diable, O tym, jak chleb w kamień się zamienił, Śledź i flądra, Przemienieni w buki, Łosoś i węgorz, Legenda o Mikołajku, Kaszubska .Dlaczego woda morska jest słona?. Łosoś i węgorz.. Skąd według legendy Jurata, królowa Bałtyku pochodzą wyrzucane na brzeg bursztyny?Pierwotnie przekazywana ustnie, następnie zapisywana.. Jurata swoją nazwę zawdzięcza legendarnej królowej, która zakochała się w miejscowym rybaku.. Śledź i flądra.. Dlaczego w Bałtyku można znaleźć kawałki bursztynu ?. Odpowiedz na pytania (ustnie): -Kim była Jurata?Jurata Królowa Bałtyku, Aszera/Athirat jako ta którą stąpa po morzu (uważana za małżonkę boga Jahwe) - tym boginiom poświęciłam już zresztą inną notkę - GWIAZDY MORZA, czyli cd historii o Juracie Królowej Bałtyku, Matce Boskiej Królowej Polskiego Mor… Jak zmieniły się jej uczucia, gdy spotkała młodzieńca?.

Jurata, królowa Bałtyku.

Panowała mądrze i sprawiedliwie, dzięki czemu jej poddani prawdziwie ją kochali.Legenda o Juracie.. Gdańskie lwy Zawiera elementy realistyczne i fantastyczne.. - Dlaczego król Praamżimas zniszczył pałac Juraty?. Zapisz do zeszytu: Legenda to powieść ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie.. Śledź i flądra.. mam nadzieje że pomogłam.KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV c PRZEPROWADZONEJ DNIA 19 LUTEGO 2008 ROKU prowadzący: mgr Agnieszka Michalska TEMAT : Ile prawdy jest w legendzie o Juracie, królowej Bałtyku?. Na imię jej było Jurata….. Jurata, królowa Bałtyku Dawno temu w głębinach Bałtyku żyła sobie piękna i dobra królowa Jurata.. - Kto był jej ojcem?. - Skąd według legendy pochodzą bursztyny?. O mądrym rybaku i głupim diable.. Kto pierwszy rozpalił ogień na Rozewiu?. Niektórzy twierdzą, że Jurata była syreną, inni uważają ją za królową morza.. Kup teraz do -50%!Dlaczego woda morska jest słona?. Jednak, gdy go zobaczyła, natychmiast się w nim zakochała.Ebook Legendy morskie.. Ponad to istnieje takie miejsce jak Bałtyk.. Tak nazywała się też litewska bogini Bałtyku.Polskie legendy: Jurata - królowa Bałtyku.. 7.Jurata czyli "Królowa Bałtyku" to niewielki ale uroczy kurort na Mierzei Helskiej.. Przeczytaj tekst baśni /podręcznik ,s.172/ ..

Gdańskie lwyJurata, królowa Bałtyku.

Legenda (która, według badaczy folkloru litewskiego, raczej jest owocem literatury romantycznej) głosi, iż zakochała się ona, wbrew woli ojca, w ubogim rybaku imieniem Kastytis.Spotkała ją za to kara - jej podwodny bursztynowy pałac przez naczelnego boga .5.. Wiatraczek wciąż unosił się na fali i sypał solą, a mo-rze było coraz bardziej słone.. Legenda o Mikołajku.. Była władczynią wszystkich morskich stworzeń, o które dbała z niezwykłą troską.. 6.występują elementy fantastyki i fikcji,- LEGENDA O MIKOŁAJKU NADMORSKIM - JURATA - KRÓLOWA BAŁTYKU - DLACZEGO BAŁTYK JEST SŁONY?. Dlaczego Jurata wybuchła gniewem?. Należy do gminy miejskiej Jastarnia, atrakcyjnego letniska nadmorskiego i ważnego ośrodka rybołówstwa morskiego.. Kto pierwszy rozpalił ogień na Rozewiu?. Mieszkała w pałacu z burszty-16491569Nazwa Jurata pochodzi od rzekomej litewskiej bogini mórz Jūratė, najstarszej z syren i najpiękniejszej ze wszystkich bogini.. Któregoś dnia morska boginka dowiedziała się, że rybak Kastytis wyławia z należących do niej wód zbyt wiele ryb.. Morze się pali.. Odpowiedz pełnymi zdaniami w zeszycie.. Kaszubska tabaka.. Gdzie odbywają się wydarzenia przedstawione w legendzie?. Cechy legendy: 1.anonimowy autor, 2.opisywane wydarzenie wydaje się bardzo prawdopodobne, 3.wydarzenie jest w jakiś sposób niesamowite i niepokojące, 4.legenda ma coś z prawdy, 5.występuje dobro i zło..

Mieszkała w nim królowa Bałtyku - Jurata.

Łosoś i węgorz.. Otaczała opieką nawet najmniejsze stworzonka, żadnemu nie pozwalając robić krzywdy.. Gdańskie lwyDawno temu, na dnie morza swój bursztynowy pałac miała piękna syrena, królowa Bałtyku.. Zawsze gdy jest sztorm na brzeg fale wyrzucają kawałki bursztynu - szczątki pałacu Juraty.. Legenda o Mikołajku.. Postanowiła go za to ukarać.. Jurata, królowa Bałtyku.. Otoczona boginkami, panowała nad wszystkimi morskimi stworzeniami.. Dowiecie się z niej skąd na polskich plażach wzięły się bursztyny.Opowiada: Dominika StrzeleckaTekst l.Jurata, królowa Bałtyku.. Morze się pali.. oraz jest też "Zbierane wtedy okruchy tego złocistego morskiego kamienia, wyrzucanego z dna Bałtyku, znajdowały .Jurata lub Jurate (lit Jūratė, z jūra - 'morze') - litewska bogini Bałtyku.. O tym, jak chleb w kamień się zamienił.. Dlaczego woda morska jest słona?. Jak zmieniły się jej uczucia, gdy spotkała młodzieńca?. (Odpowiedź zapisz w zeszycie) Wyjaśnij pełnym zdaniem w zeszycie.Co to jest legenda?, Co to są elementy realistyczne?, Co to są elementy fantastyczne?, Wymień elementy fantastyczne w Legendzie o Lechu, Czechu i Rusie., Wymień elementy realistyczne w Legendzie o Piaście Kołodzieju., Podaj przykładowy tytuł legendy., Kim był pan Twardowski?, Jakie zadania dał Twardowski diabłu?, Udowodnij, że "Jurata, królowa Bałtyku" jest legendą., Czym był .Legenda to opowieść ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie.. - Co stało się z rybakiem?. Leży w samym jej sercu.. świadczą o tym, że jest legendą .Zastanów się , które cechy utworu "Jurata, królowa Bałtyku" dowodzą, że jest on legendą.. Morze się pali.. Jurata, królowa Bałtyku.. Była władczynią wszystkich morskich stworzeń, o które dbała z niezwykłą troską.. Szkolny konkurs Bałtyk w legendach zaklęty.. Kaszubska tabaka.. Wieki temu, w głębinach Morza Bałtyckiego, wznosił się okazały bursztynowy pałac.. Dlaczego Jurata wybuchła gniewem?. Jurata, królowa Bałtyku.. Mieszkała w nim królowa Bałtyku - Jurata.. Dlaczego Jurata zdenerwowała się na młodego rybaka?. "miała swój piękny złocisty pałac królowa boginek morskich Jurata" a na początku tekstu jest "Od dawien dawna prowadził przez ziemię polską handlowy szlak zwany "bursztynowym".. Gdzie odbywają się wydarzenia przedstawione w legendzie?. Czyli troche prawda bo miejsce jest rzeczywiste.. Przemienieni w buki.. Dotyczy historycznych osób, miejsc lub zdarzeń .Na przykład legenda o pochodzeniu miasta Wołowa.KARTA PRACY Z TEKSTEM BAŚNI " Jurata królowa Bałtyku" I. Wymień bohaterów fantastycznych.. Rozmowa na temat wysłuchanego opowiadania.. Słuchanie opowiadania pt. Jurata - królowa Bałtyku wg legendy spisanej przez L. H.Siemieńskiego.. Legenda o Juracie i Kastytisie po raz pierwszy została zapisana w 1842 roku przez Ludwika Adama Jucewicza.li wody w Bałtyku i okazało się, że jest bardzo słona..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt