Czasownik imiesłowy sprawdzian

Pobierz

Określ, czy czasownik ma aspekt dokonany czy niedokonany i uzupełnij wszystkie możliwe do utworzenia od niego formy imiesłowów.. Odp.. Zwierząt 3. czynnego to: a) robiąc b) robiony c) zrobiony 7) Wymień wszystkie rodzaje imiesłowów: a) przym.bierne, przym.czynne, przysł .W tym quizie możesz sprawdzić, jak twoja wiedza o imiesłowach sprawdza się w praktyce.. Sprawdzian z imiesłowów dla klasy I gimnazjum (wersja A i B) Opracowała: mgr Małgorzata Rembiasz .. 2.Od podanych bezokoliczników utwórz imiesłowy: czasowniki imiesłów przymiotnikowy imiesłów przysłówkowy czynny bierny współczesny uprzedni marzyć - drzemać - przejść - przebić -Czasownik, imiesłowy - sprawdzian do klasy 1.. )1 Zespół Szkół nr 4 w Gdyni Halina Majer nauczyciel języka polskiego SPRAWDZIAN GRAMATYCZNY Z CZASOWNIKA DLA GIMNAZJUM (formy, strony, poprawne używanie czasowników) Wersja A 1.. Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?. - uprzednie (-wszy, -łszy) wybrawszy, podpisawszy, wiódłszy; Ojciec, zjadłszy obfity obiad, postanowił uciąć sobie małą drzemkę.Najpierw podkreśl czasowniki i sprawdź, który z nich można przekształcić na imiesłów (za pomocą odpowiednich końcówek.. - wypisano, wypisać, wypis, zapisałeś, znaleźć, byśmy, byli, złość, nieść, siadaj a) czasowniki osobowe:.Imiesłowy (szczegółowo zostały omówione w osobnym rozdziale) • przysłówkowe są nieodmienne: - współczesne (-ąc) pisząc, żyjąc, istniejąc; Wyjeżdżając na wakacje, Ania zawsze poznawała ciekawych ludzi..

Prawidłowo określam aspekt czasownika.

.a) uciąć, kupiono b) podglądawszy, usłyszawszy c) leżąc, zajęty 5) Czasownik ,,uciąć" w formie imiesłowu przym.. biernego to: a) ucięty b) ucięto c) uciąć 6) Czasownik ,,robić" w formie imiesłowu przym.. 4 Obserwuj autora Dodaj do ulubionych 0.. Utwórz formy czasu przeszłego: wzi ąć .. Podziel czasowniki na te w rodzaju m ęskoosobowym i te w rodzaju niem ęskoosobowym: strzelali, powiewały, wywalczyli, patrzyli, rdzewiały, grały, machali, szły, galopowały, .Imiesłowy uprzednie z kolei - jak podpowiada ich nazwa - dotyczą czynności i zdarzeń, które zdarzyły się wcześniej niż sytuacja opisana przez czasownik w formie osobowej, np.: Przyszedłszy\do domu, szybko przeczytałem pocztę\ = 'Najpierw wróciłem do domu, a potem przeczytałem pocztę'.Sprawdzian "Imiesłów", plik: sprawdzian-imieslow.doc (application/msword) Słowa na czasiePoprawnie zastosuję imiesłowy w zdaniach pojedynczych i złożonych.. IMIESŁOWY- KSU.. 1.Tworzę konstrukcje składniowe w stronie czynnej i biernej.. Przeczenie nie z czasownikami pisze się rozdzielnie, np.: nie robić.. ( Imie i nazwisko ) Sprawdzian wiadomosci o czasowniku w klasie VI, wariant A 1.W podanych zdaniach podkresl czasowniki.. Dowiedz się na jakie pytania odpowiada ta odmienna część mowy i w jaki s.Imiesłowy przymiotnikowe dzielą się na czynne (zakończone na -ący, -ące, -ąca, np. chorujący, mieszkającego, kochająca, leżącą) i są tworzone od czasowników niedokonanych oraz imiesłowy przymiotnikowe bierne (zakończone na -ny, -na, -ne, -ty, -ta, -te, -ony, np. ucieszony, wyciągniętego, upiększona) i tworzymy je od .Czasownik i przymiotnik = imiesłów przymiotnikowy..

Krótki sprawdzian wiedzy z imiesłowów.

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 207369 razy.. Przekształć każde z podanych wypowiedzeń pojedynczych: - w wypowiedzenie podrzędnie złożone okolicznikowe, - w wypowiedzenie podrzędnie złożone z imiesłowowym równoważnikiem zdania, - w wypowiedzenie współrzędnie złożone.. a) Po zakończeniu dyskoteki uczniowie udali się do domów.ImiesłowySerwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies.. 45minut.pl; Publikacje; Język polski; Autor Renata Prokopowicz Data publikacji 2020-05-17 Średnia ocena 0,00 Pobrań .IMIESŁOWY teoria - test.. Rzeczownik B. Zaimek C.. Odmienne części mowy to: A.. Rzeczownik jest nazwą: A.. SPRAWDZIAN KL. I - CZASOWNIK, IMIESŁOWY.. Czasownik D. Spójnik E. Przymiotnik 2.. Do dzieła!Test zawiera 8 pytań.. Odmienna część mowy, mająca aspekt dokonany lub niedokonany, to: przyimek partykuła czasownik przysłówek.. Udostępnij.. Czynności i stanów E.. Z podanych wyrazów wypisz tylko czasowniki osobowe i bezokoliczniki.. Jasiu patrzył na STOJĄCE w wazonie kwiaty.Przykładowy sprawdzian z czasownika 1.. Rozpoznaję imiesłowy (znam ich końcówki), rozumiem zasady ich tworzenia i odmiany.. Cząstki bym, byś, by, byśmy, byście pisze się łącznie z formami osobowymi czasowników, np. chciałby.Czasownik - odmienna część mowy, nazywa czynności lub stany, odpowiada na pytania co robi?, co się z kimś / czymś dzieje?, informuje o czynności zakończonej (aspekt dokonany, np. przeczytać) lub trwającej (aspekt niedokonany, np. czytać).-Czasowniki osobowe odmieniają się, w zdaniu pełnią funkcję orzeczenia; nieosobowe to bezokoliczniki (np. mówić) i formy z końcówką .SPRAWDZIAN WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI Z ZAKRESU CZĘŚCI MOWY DLA KLASY VIII W zadaniach 1 i 2 wybierz poprawną odpowiedź..

Ćwiczenie z gramatyki języka polskiego.Imiesłowy - sprawdzian.

Od podanych czasowników utwórz imiesłowy: zakreślać, tworzyć, śmiać się, zapiszczeć.. Utwórz i zapisz w odpowiedniej formy czasowników: umieć .. (imię, nazwisko, klasa) SPRAWDZIAN ZE ZNAJOMOŚCI IMIESŁOWÓW.. Osób B. Rzeczy C.. Zdanie musi mieć sens).. b) Kiedy usłyszał o sprawdzianie, smartfon wypadł mu z rąk.test > Czasownik, imiesłów, rzeczownik.. Imiesłowy przymiotnikowe nazywają czynność lub stan, ale odmieniają się tak jak przymiotniki, czyli przez przypadki, liczby i .Czasowniki, które nie mają strony biernej, to czasowniki przechodnie, np.: czesać.. Pytanie 1 /10.. #jezykpolski #lekcja #nauka #sprawdzian #teoria #test .. Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>> * szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny .Imiesłowy dzielimy na: przymiotnikowe i przysłówkowe Imiesłowy przymiotnikowe dzielimy na: a) czynne ~ tworzymy je od czasowników niedokonanych ~ wskazują na wykonawcę czynności ~ posiadają zakończenia: - ący - ąca - ące Przykład Nauczyciel pochwalił pięknie CZYTAJĄCEGO ucznia.. buszmenka 10 miesięcy temu.. czasownik narysowac ogladac przeczytac rosnac zapiac wziac.Czasownik imiesłowy sprawdzian.. 20 września 2020 17:04 Konkursowe.. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy .W tym materiale Ania skupia się na przedstawieniu informacji dotyczących czasownika..

Kiedy wolno pisać przeczenie nie z czasownikami?

Stopnia nasilenia cechy D.. Kiedy biegł korytarzem, nie zauważył rozlanej herbaty.. Przerwij test.. Zapamiętaj czasownik i odpowiedz na pytania związane z nim!Sprawdzian z części mowy i imiesłowów Grupa B .. imię i nazwisko Zadanie 1.. Utwórz i zapisz w odpowiedniej formy czasowników: umieć, rozumieć, iść, i włączać.. Klasówka - pomagamy w sprawdzianach - wiarygodne testy powtórkowe i streszczenia.Spośród podanych wyrazów wskaż te, które nie są imiesłowami: to jedno z poleceń testu Czasownik TEST zamieszczonego na aleklasa.pl.Sprawdzian wiadomości o czasowniku w klasie VI.. Milionerzy - Edycja język polski!. Biegnąc korytarzem, nie zauważył rozlanej herbaty.. Imiesłowy - ćwiczenia..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt