Wojny greków z persami prezentacja

Pobierz

Jedynym greckim imperium (sięgającym od Egiptu do Afganistanu) było państwo Aleksandra Wielkiego.Wojny grecko - perskie w V w. p.n.e. 1. mieszanie się władców Persji w wewnętrzne sprawy państw greckich poprzez popieranie tyranów ( np.Wojny Greków z Persami (500-479 r. p.n.e.).. Źródło: Contentplus.pl sp.. Persowie wycofali się, pozostawiając na placu boju pod Maratonem 6400 poległych.. Blogi prowadzone na notatkizlekcji.pl tworzone są przez nauczycieli oraz lektorów i zawierają treści zgodne z programami nauczania na różnych poziomach i szczeblach edukacji.Plik Wojny Greków z Persami.ppt na koncie użytkownika arecibo • folder 02 Starożytność • Data dodania: 31 maj 2010Wojny z Persami Kalendarium.. o zdobycie i zniszczenie Aten przez Persów.Title: Microsoft Word - 4.. Podczas wojen z Persami grecy walczyli nie tylko o wolność polityczną.Wojna trwała jeszcze przez kilka lat, jednak nie zdołano już zagrozić pozycji Grecji, która w rezultacie wygrała wojnę.. Greccy hoplici pospieszyli do miasta.. kolonie greckie w Azji Mniejszej zostały przyłączona do Persji.. Dla wygody użytkowników ta strona używa plików cookie zgodnie z Polityką Prywatności.Jeśli z niej korzystasz, wyrażasz zgodę na używanie cookie zgodnie z ustawieniami przeglądarki.Środowisko naturalne starożytnej Grecji.. Dla dalszego prowadzenia wpjny z Persją miasta greckie utworzyły Związek Morski,Po trzech dniach, dzięki zdradzie Efialtesa z Malis, Persowie okrążyli wąwóz..

2011-10-02 12:15:52 Wymień bitwy z wojny greków z persami , podaj greckich dowódców i wynik bitew .

Ćwiczenie 1 Wymień państwa, które podjęły walkę z Persami, i te, które sprzymierzyły się z najeźdźcą.. Persowie nigdy więcej nie próbowali podbić Hellady.. II połowa VI w. p.n.e. - Podbój polis greckich w Azji Mniejszej przez Persów.. Wizja artystyczna.. Droga do centralnej Grecji stanęła otworem.. Zastanów się, jaka była tego przyczyna.. Walki przeciwko Persom toczyły się aż do końca lat sześćdziesiątych V w. p.n.e., a ich ukoronowaniem był tzw. pokój Kalliasa, zawarty w 449 r.Wojny Greków z Persami.. Spartanie i Tespijczycy polegli.. 490 r. p.n.e. - Wyprawa perska (przeciw Atenom?. Nakazano im płacić podatki, dostarczać żołnierzy do armii perskiej.. Przyczyny wojen grecko-perskich W VI w.p.n.e.. Ćwiczenie 2 Których państw było więcej?. Jak mówi legenda, jeden z nich przebiegł około 42 kilometrów z Maratonu aż do Aten, po to by podzielić się z innymi dobrą nowiną i obwieścić zwycięstwo, po czym zmarł wycieńczony po przebiegnięciu tak dalekiej drogi..

Razem z posiłkami miejscowymi siły greckie nie przekraczały 7000-8000 hoplitów.Była to ostatnia wielka bitwa tej wojny.

Zamieszkiwali w miastach‑państwach zwanych poleis (w liczbie pojedynczej: polis).Polis to miasto wraz z otaczającymi je wsiami, ale także forma organizacji politycznej i wspólnota zamieszkujących je obywateli.Jakie Były bitwy Greków z Persami 2009-11-03 14:08:37 Wymień WAŻNE bitwy Pierwszej Wojny Światowej.. Stało się to dopiero po 30 latach, gdy na mocy pokoju Persowie wycofali się z zajmowanych przez Greków terenów Azji .Czynnikiem integrującym Greków w V w. p.n.e. były wojny z Persami (wspólna walka o wolność), zakończone rezygnacją Persów z podboju, ale skutkujące wojnami Aten i Sparty o hegemonię.. Tebaoczycy się poddali.. Postanowiono obsadzić Termopile.. Starano się również przekształcić ich ustrój narzucając im tyranów sprzyjających Persji.Równolegle z tą bitwą toczyła się bitwa morska u przylądka Mykale, w wyniku której Grecy zniszczyli flotę perską, zapewniając sobie panowanie na Morzu Egejskim.. 2011-10-02 12:15:52Wojny Greków z Persami Utworzono: 05 marzec 2004 Uwarunkowania geograficzne zadecydowały w dużej mierze o wykształceniu się specyficznej struktury państwowej w Grecji, jaką było polis.. Grecy utrzymali swoje dotychczasowe tereny, jedynym minusem jest to, że na skutek walk wojennych zostały one zniszczone.Notatki z lekcji to narzędzie edukacyjne składające się wszechstronnego generatora testów, bloga, prezentacji, wykładów, ćwiczeń i gier, panelu statystyk wejść, dziennika on-line ze statystykami wyników..

2011-03-06 23:00:23Jeżeli podobał Ci się film, a chcesz mi pomóc odwiedź moją stronę, grekÓw z persami opublikowane: 24 lip 2015, 02:14 przez Iwona Drzymała [ zaktualizowane 10 maj 2016, 08:46 ]Grecy byli bardzo uradowani ze zwycięstwa.

Spartanie, sprawujący naczelne dowództwo, wysłali tam jednak zaledwie 300 hoplitów, czyli oddział przyboczny króla Leonidasa.. - przyczyny, przebieg, następstwa.. Wojny Grecko- Perskie (479-449 r.p.n.e) a) powstanie ZWIĄZKU MORSKIEGO (478/477 r.p.n.e) Pokonanie Persów pod Mykale umożliwiło wyzwolenie wysp greckich na Morzu Egejskim spod panowania Persji.. Wojny grecko - perskie - notatka Author: Lena Created Date: 1/7/2017 4:49:57 AMPrzyczyny wojen Grecji z Persami zajęcie miast - państw greckich w Azji Mniejszej przez Persję (Milet, Efez, Fokida) i obłożenie ich podatkami co wywołało powstanie zbrojne Greków w 499 r. p.n.e.(powstanie jońskie ).. Persowie raz na zawsze zostali odsunięci od Morza Śródziemnego, do którego opanowania dążyli.. Okres wielkiej kolonizacji to czas, kiedy Grecy osiągnęli największy rozwój terytorialny, obejmując zasięgiem swej kolonizacji większość .Ostateczne zwyciestwo odnieśli Grecy w bitwie pod Platejami w 479 roku p.n.e. Hellenowie zawarli Związek Morski pod hegemonią Aten, zobowiązując się do walki z perskim imperium aż do wyzwolenia wszystkich Greków.. Starożytni Grecy żyli początkowo w południowej części Półwyspu Bałkańskiego.. 479 r. p.n.e. - Bitwa pod Platejami, zniszczenie morskiej bazy Persów na przylądku .. Ćwiczenie 380% Wojny Greków z Persami w V w. p. n. e..

By uczcić to wydarzenie, jedną z dyscyplin rozgrywanych na ...W trakcie tej kampanii po raz kolejny rozbito flotę perską (bitwa pod Salaminą Cypryjską- 450 r. p.n.e.), lecz były to ostatnie akordy długiej wojny cywilizacji europejskiej z azjatycką.

Blogi prowadzone na notatkizlekcji.pl tworzone są przez nauczycieli oraz lektorów i zawierają treści zgodne z programami nauczania na różnych poziomach i szczeblach edukacji.Tracąc 6 okrętów Persowie odpłynęli do Faleronu, licząc na zajęcie Aten z zaskoczenia.. Choć pokój z Persją podpisano dopiero w 449 r. p.n.e., już po bitwie pod Platejami stało się jasne, że zjednoczona w chwili zagrożenia Grecja ocaliła niepodległość.. Wojska greckie wycofały się z wyjątkiem 300 Spartan, 700 Tespijczyków i 400 Tebaoczyków..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt