Wypisz nazwy wymienionych w ramce roślin

Pobierz

Informacje Nazwa rośliny 1.Rozpoznaj rośliny uprawiane w Polsce na podstawie informacji zamieszczonych w tabeli.. Następnie połącz je strzałkami z odpowiednimi narządami widocznymi na ilustracji.. Miękisz w zielonych częściach rośliny zawiera chloroplasty, które biorą udział w fotosyntezie.. (0 - 3 punkty) 4.. Szacuje się, że żyje w nim ok. 25 tys. gatunków roślin, w tym ok. 3 tys. drzew.wołek zwyczajny.. komórka wegetatywna: komórka .a) Wpisz nazwy terytoriów oznaczonych na mapie cyframi 1, 2, 3. ckie łty Ba Wilno Gdańsk 1- 2- 3- b) Wyjaśnij, jaki był polityczny skutek podziału ziem polskich w 1815 r. 2 Poznań Warszawa 1 Lublin Wrocław c) Podaj numer obszaru, w którym w 1830 r. wybuchło powstanie.. Wymień i wskaż na mapie kraje sąsiadujące z Polską, które z nich powierzchniowo są większe od Polski.. Wymień cztery inne źródła informacji, z których warto korzystać, ucząc się przyrody.Obok każdego zestawienia roślin uprawnych wpisz nazwę kraju, w którym warunki klimatyczno-glebowe umożliwiają uprawę wymienionych roślin.. Niemcy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Białoruś, Litwa, Rosja (obwód Kalingradzki) 2.. Zadania pochodzą z oficjalnych arkuszy maturalnych CKE, które służyły przeprowadzaniu majowych egzaminów.. Wpisz nazwy w odpowiednie ramki wymień produkty bogate w witaminę a, b6, c, d, k oraz wapń magnez potas i żelazo proszę na jutro wyjaśnij jak powstaje dźwięk w krtani pls szybko 40 pkt ..

Napisz nazwy części rośliny.

Ozdobne rośliny doniczkoweZioła i przyprawyRośliny rosnące w parkach i ogrodachdrzewakrzewyrośliny Odpowiedź na zadanie z Tajemnice przyrody 4Wpisz nazwy wymienionych w ramce rošlin w odpowiednich miejscach tabeli.. Określ, wydzielanie którego z tych hormonów przeważa w organizmie człowieka w wymienionych niżej sytuacjach (A-D).. żyto chmiel owies jęczmień jabłka śliwki pszenica Lp.. Z podanych warzyw w ramce wybierz i wpisz w odpowiednie miejsce, te których częścią jadalną są: liście korzeń łodyga owoce pietruszka, szpinak, kapusta, dynia, burak, szparagi, pomidor, marchew, sałata, kalarepa seler, paprykaKrainy geograficzne Polski.. Elementy pogody Tkanina Zalety Wysoka temperatura powietrza, duże nasłonecznienie z włókna naturalnego Umiarkowana temperatura powietrza, deszcz, wiatr z włókna sztucznegoWpisz w każdą lukę nazwę krainy geograficznej, której dotyczy podany opis.. Na poziom rozszerzony zdecydowało się 47 proc. uczniów, a na podstawowy 53 proc .12 Wpisz w ramki nazwy zmysłów, których używa Kasia, gdy je kanapkę.. jęczmień chmiel owies jabłka śliwki żyto Lp.. Wymień cechy tkanin z włókien naturalnych i sztucznych, które sprawiają, że odzież z nich wyprodukowana jest odpowiednia w podanych warunkach pogodowych..

Wpisz nazwy kierunków świata.

Miękisz w płatkach kwiatów zawiera barwniki, które nadają kwiatom barwę.. Wpisz ich nazwy w odpowiednim wierszu, wybierając spośród nazw podanych w ramce.. Wymień obrzędy i tradycje, które są podobne we wszystkich regionach Polski.. Czteroznakowy kod zapisany przy każdym zadaniu wskazuje na jego pochodzenie: S/N - "stara"/"nowa" formuła; P/R - poziom podstawowy/rozszerzony; np. 08 - rok 2008.Wśród podanych roślin podkreśl rośliny okopowe.. Z podanych warzyw w ramce wybierz i wpisz w odpowiednie miejsce, te których częścią jadalną są: liście korzeń łodyga owoce 8.. Tatry Karkonosze Pojezierze Mazurskie Żuławy Wiślane Nizina Szczecińska 19.1.. Napisz przynajmniej 4 zdania na temat: Jak .. Miękisz w bulwach i cebulach magazynuje substancje .Wpisz w rubryki odpowiednie nazwy roślin i zwierząt wybrane spośród podanych w ramce.. Następnie wpisz znak "x" w odpowiednią .. / 2 pkt) 13 Jednym ze źródeł wiedzy przyrodniczej są obserwacje.. Jedną z roślin systematycznie podlewała (rysunek 1), a drugą nie (rysunekZadanie 1.. Wpisz przy opisach: I (insulina) albo G (glukagon).Uzupełnij poniższy schemat - nad strzałkami wpisz nazwy procesów (mitoza lub mejoza) prowadzących do powstania określonych komórek ziarna pyłku, a pod nazwami komórek wpisz ich ploidalność (1n / 2n)..

Nazwy krain wybierz z podanych w ramce.

- Inna nazwa źródła krasowego to - Pytania i odpowiedzi - Geografia .. komórek obecnych w tkankach roślinnych.. Używane są pod uprawę ryżu .Rozpoznaj rośliny uprawiane w Polsce na podstawie informacji zamieszczonych w tabeli.. Powierzchniowa warstwa naskórka (wielowarstwowego nabłonka) ulega rogowaceniu, które polega na odkładaniu się w jej komórkach białka o dużej wytrzymałości mechanicznej .W tym roku biologię wybrało 105 tys. uczniów z całej Polski.. Skóra człowieka składa się z trzech podstawowych warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej.. Nie bój się dzielić, chociaż wciąż nie jest w porządku.. Ozdobne rošliny doniczkowe fikus • tulipan • klon • bazylia • lilak • wierzba dalia • forsycja • dracena szalwia Roéliny rosnqce w parkach i ogrodach Ziola i przyprawy drzewa krzewy rošliny zielne 39Jednostki klasyfikacji roślin noszą nieco inne nazwy niż jednostki klasyfikacji zwierząt, ale zasady porządkowania organizmów są takie same.. (0 - 2 punkty) 10.. Rozwiąż zadanie.. Bangladesz, Kanada, Mongolia, Hiszpania, Demokratyczna Republika Konga A. palma oleista, maniok, kauczukowiec, orzeszki ziemne, kawaW strefie klimatu równikowego wilgotnego występuje wiecznie zielony, gęsty, wilgotny wielowarstwowy las las będący najbujniejszą formacją roślinną na Ziemi.. Wytworzyły się na nich6..

Wpisz w ramce nazwę źródła krasowego.

mól włosienniczek.. pietruszka, szpinak, kapusta, dynia, burak, szparagi, pomidor, marchew, sałata, kalarepa seler, paprykaOkreśl stan skupienia substancji wymienionych w tabeli.. Napisz minimum trzy potrawy z ziemniaków.. Nazwy krajów dobierz z podanych poniżej.. Rzeszów 0 6 3 100 km KRAKÓW LwówZobacz 2 odpowiedzi na zadanie: spośród wymienionych poniżej nazw roślin uprawianych w Afryce podkreśl nazwy roślin plantacyjnych:Zobacz 1 odpowiedź na zadanie: Wśród podanych w nazw roślin uprawnych odszukaj nazwy pięciu zbóż.. ^Ramka^ Rośliny: kauczukowiec, trawy, kolobant, malina moroszka, jodła, welwiczia,…".. wypisz w takiej kolejności, w jakiej wystąpiłyby w słowniku lub encyklopedii.W Tatrach, które są najwyższe w Polsce, a także w całym łańcuchu Karpat, wydziela się następujące piętra roślinne: 1) Piętro podgórza od 300 do ok. 700 m n.p.m., z panującym lasem grądowym, 2) Piętro regla dolnego (piętro górskie niższe) od ok. 700 do 1200 m n.p.m., dominują tu głównie pola uprawne, łąki, lasy bukowe .6.. Wyróżnia się on wielką bioróżnorodnością gatunkową i ekosystemową.. Napisz nazwy części rośliny.. Kraina powstała u ujścia Wisły z nanosów, które osadziła ta rzeka.. Wymień nazwy skrajnych punktów Polski, wskaż je na mapie (określ dł. i szer.) Północ - Przylądek Rozewie 54º50 .Są często zasolone, porośnięte roślinnością bylicową.. (2 pkt) Układ powłokowy Podaj/wymień.. To aż 23 proc. wszystkich maturzystów.. Gleby te w całym profilu mają barwę czerwoną związaną z utlenianiem związków żelaza w okresie suchym.. Wpisz w ramki nazwy zmysłów, .. Joasia przygotowała dwie identyczne doniczki napełnione ziemią i posadziła w nich dwie takie same rośliny.. Informacje Nazwa rośliny 1.Zadania maturalne z Biologii Tematyka: tkanki i organy roślinne, fizjologia, morfologia i systematyka.. Roślinność dostarcza nawet 30t/ha/rok masy organicznej, która szybko ulega mineralizacji.. (0 - 2 punkty) fasola marchew buraki kapusta ziemniaki kalarepa .. W królestwie roślin zamiast nazwy jednostki gromada używa się nazwy klasa, a zamiast nazwy typ - gromada.TKANKI ROŚLINNE • W zależności od miejsca występowania różnią się budową i pełnionymi funkcjami.. Poziom próchniczy ma małą miąższość.. Nazwy zwierząt z poprzedniego zadania zamaluj na zielono jeśli zwierzę nie stanowi zagrożenia dla człowieka, a na czerwono - tych, których obecność stanowi takie zagrożenie.. Wpisz ich nazwy w odpowiednim wierszu, wybierając spośród nazw podanych w ramce..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt