Znaczenie napięcia powierzchniowego w przyrodzie

Pobierz

Prawa Poiseuille'a, Archimedesa, Stokesa (ruch kuli w cieczy lepkiej).. Jest także istotne przy zwilżaniu substancji.. Najlepszych na ten moment film na ten temat na polskim YT, Włoskowatość, napięcie powierzchniowe, .Znaczenie napięcia powierzchniowego w przemyśle (jak powstają bańki mydlane, jak działają impregnaty, dlaczego budynki nasiąkają wodą, …).. Drukarki atramentowe straciłyby na precyzji bez napięcia powierzchniowego, które zapobiega rozpryskiwaniu się maleńkich kropelek atramentu.. Zjawisko osmozy w korzeniu.. Eksperyment ukazujący napięcie powierzchniowe.Inne proste, ciekawe doświadczenia i eksperymenty do wykonania w domu, przy.na podstawie widocznego menisku danej cieczy w cienkiej rurce określam, czy większe są siły przylegania, czy siły spójności opisuję zjawisko napięciapowierzchniowego na wybranym przykładzie posługuję się pojęciem napięcia powierzchniowego opisuję znaczenie występowania napięcia powierzchniowego wody wprzyrodzie Dzięki napięciu powierzchniowemu woda nie wnika wPłyn do mycia naczyń (detergent) zmniejsza napięcie powierzchniowe wody, czyli zmniejsza wzajemne przyciąganie się cząsteczek wody.. Pranie polega na zanurzeniu ubrania w wodzie i doprowadzeniu do rozpuszczenia się w niej brudów z tkaniny.To akurat siły napięcia powierzchniowego nie dają wodzie samej w sobie być efektywnym środkiem czyszczącym..

Znaczenie zjawiska lepkości w przyrodzie.

Tkaniny i membrany wodoodporne nie działałyby bez napięcia powierzchniowego, które utrudnia wodzie przenikanie przez bardzo małe pory w tych materiałach.. Rejestracja.. Od wartości współczynnika napięcia powierzchniowego zależy wielkość kropli, łąkotki, wielkość pęcherzyków gazu przepływającego przez płyn, смачиваемость i несмачиваемость cieczy na powierzchni ciała stałego, itp.10.. Książki Q&A Premium.. Znaczenia napięcia powierzchniowego i zjawiska włoskowatości w życiu codziennym, przemyśle i przyrodzie.. Detergenty są środkami do czyszczenia, szeroko wykorzystywanymi nie tylko w gospodarstwie domowym ale także i w przemyśle.Jak w przyrodzie wykorzystuje się zjawisko napięcia powierzchniowego?. Etapy lekcji Czynności: nauczyciel (N), uczeń (U).. Jeżeli obniżamy napięcie to .Cele szczegółowe: uczeń wyjaśnia znaczenie napięcia powierzchniowego dla przyrody i w życiu codziennym człowieka.. V.8) • posługuje się pojęciem napięcia powierzchniowego • opisuje znaczenie występowania napięcia powierzchniowego wody w przyrodzie 1.. Woda jest jedną z bardziej rozpowszechnionych substancji w przyrodzie.. 2.wyszukuje informacje na temat roli oceanów w kształtowaniu klimatu na Ziemi..

opisuje znaczenie występowania napięcia powierzchniowego wody w przyrodzie.

V.8) ilustruje działanie sił spójności i w tym kontekście .• opisuje zjawisko napięcia powierzchniowego na wybranym przykładzie (zob.. 2010-01-10 23:48:23; Jakie jest znaczenie napięcia powierzchniowego wody w życiu zwierząt nawodnych ?. Napięcie powierzchniowe na styku powietrzeSiła napięcia powierzchniowego wynosi 2πrσ (σ- napięcie powierzchniowe, charakterystyczne dla danej cieczy) zaś ciężar słupa cieczy to jego objętość (πr 2 h) razy gęstość d i razy przyspieszenie ziemskie g.Po przyrównaniu tych dwu wartości i prostych przekształceniach otrzymujemy wzór na obliczenia napięcia powierzchniowego na podstawie wysokości słupa cieczy h w .powierzchniowego, interpretacja wyników doświadczeń, przytoczenie przykładów wykorzystania zjawiska napięcia powierzchniowego w przyrodzie i życiu codziennym.. Napięcie powierzchniowe można porównać do naczynia, które ogranicza wodę ze wszystkich stron.. Ma to znaczenie podczas prania brudnych ubrań.. Książki Q&A Premium.. Wystarczy do wody dodać surfaktant, który obniży napięcie powierzchniowe, aby wspomniane pajączki zaczęły tonąć.. wyjaśnia kształt kropli wody.. Fizyka - liceum.. Znaczenie tych efektów jest niewielkie w przypadku dużych obiektów, ponieważ ich ciężar, proporcjonalny do trzeciej potęgi .opisz znaczenie roslin okryto nasiennych:w przyrodzie i w zyciu człowieka 2011-01-23 19:08:38; Pozytywne i negatywne znaczenie protistów w przyrodzie i w zyciu człowieka 2009-10-06 17:57:24; Na srode potrzebuje znaczenie wody w przyrodzie i w zyciu czlowieka kilka myslnikow 2009-09-28 16:42:44 Znaczenia napięcia powierzchniowego i zjawiska włoskowatości w życiu codziennym, przemyśle i przyrodzie..

Obecność wody w przyrodzie.

Planowany zakres projektu: wyszukanie informacji na temat zjawiska osmozy, międzycząsteczkowe.. Na pozostałej powierzchni wody napięcie nie zmienia się, więc przyciąga pieprz z obszaru zmniejszonego napięcia powierzchniowego.. Logowanie.. - Napięcie p - Pytania i odpowiedzi - Fizyka.. Znaczenia napięcia powierzchniowego i zjawiska włoskowatości w życiu codziennym, przemyśle i przyrodzie.. Znaczenia napięcia powierzchniowego i zjawiska włoskowatości w życiu codziennym, przemyśle i przyrodzie.. - Napięcie p - Pytania i odpowiedzi - Fizyka.. Metody i formy pracy: ćwiczenia laboratoryjne, dyskusja, pogadanka, pokaz, praca w grupach.. Z tego aż 97% to woda mórz i oceanów.1 ĆWICZENIE 33 POMIAR NAPIĘCIA POWIERZCHNIOWEGO Cel ćwiczenia: Zapoznanie się z opisem oddziaływań międzycząsteczkowych, oraz prostymi metodami pomiaru napięcia powierzchniowego cieczy.. 8.Napięcie powierzchniowe wody można zmienić, zmieniając temperaturę wody lub dodając do wody różne związki chemiczne zwane detergentami.. Woda sama nie jest w stanie wypłukać brudu z talerza czy tkaniny.Innym efektem napięcia powierzchniowego jest utrudnione zanurzanie w cieczy ciał niepodatnych na zwilżanie tą cieczą lub utrudnione odrywanie się od powierzchni cieczy ciał przez tę ciecz zwilżanych..

posługuje się pojęciem napięcia powierzchniowego.

Środki dydaktyczne: zgodnie z instrukcjami do doświadczeń.. Pomiar napięcia powierzchniowego cieczy Opis ćwiczenia i .prezentować sposoby oszczędzania wody i uzasadniać konieczność racjonalnego gospodarowania jej zasobami.. D - Uczeń: wyjaśnia właściwości fizyczne wody, a w szczególności rozszerzalność termiczną i napięcie powierzchniowe, opisuje znaczenie napięcia powierzchniowego i zjawiska włoskowatości w życiu codziennym, przemyśle i przyrodzie,Doświadczenia z fizyki i nie tylko!. 2010-03-15 19:36:52; Na wybranym przykładzie opisz zjawisko napięcia powierzchniowego.. Cele i sposoby zmniejszania napięcia powierzchniowego (wpływ związków powierzchniowo czynnych na współczynnik napięcia powierzchniowego, detergenty,…) + aspekt ekologiczny5.. Zagadnienia: Natura i charakter oddziaływań międzycząsteczkowych w cieczach, napięcie powierzchniowe cieczy, ciśnienie pod zakrzywioną powierzchnią cieczy, meniski wklęsłyposługuje się pojęciem napięcia powierzchniowego opisuje znaczenie występowania napięcia powierzchniowego wody w przyrodzie Badanie napięcia powierzchniowego zjawisko napięcia powierzchniowego na przykładzie wody formowanie się kropli 1 wyjaśnia kształt kropli wody (zob.. Fizyka - liceum.. 2011-01-10 19:32:29; Podaj 3 przykłady występowania powierzchniowego.. Ciecz doskonała, ciecz rzeczywista.. Wprowadzenie N .W Celu zwiększenia powierzchni cieczy, należy wykonać pewną pracę, skierowaną przeciwko siłom napięcia powierzchniowego.. Pojęcie wyporu hydrostatycznego.. Lepkość cieczy.. Powierzchnia Ziemi jest prawie w 71% pokryta wodą.. Z oddziaływaniem napięcia powierzchniowego związany jest kulisty kształt kropel wody , powstawanie menisku , tworzenie się piany oraz zjawiska kapilarne.ZNACZENIE NAPIĘCIA POWIERZCHNIOWEGO I ZJAWISKA WŁOSKOWATOŚCI W ŻYCIU CODZIENNYM, PRZEMYŚLE I PRZYRODZIE ZNACZENIE Napięcie powierzchniowe ma duże znaczenie przy usuwaniu brudu.. Ruch laminarny i turbulentny.. Rejestracja..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt